Historie společnosti


Příběh naší značky

Michal Černý, Předseda dozorčí rady, Walter Praguecast a.s.

Akciovou společnost Walter a spol. založil Josef Walter v roce 1911, aby získal finance na rozvoj výroby automobilů ve své továrně. Dříve, než v Německu vznikl Volkswagen, v Československu se již vyráběl luxusní Walter Royal, poháněný dvanáctiválcovým motorem o výkonu celých 120 koňských sil. Po roce 1922 převzala řízení společnosti rodina Kumperů, rozběhl se vývoj a výroba leteckých motorů a povědomí o značce, která je synonymem přesných strojírenských výrobků, dále rostlo.

V roce 1949 rozhodli komunisté o změně jména firmy Walter na Motorlet, ale původní značku se potlačit nepodařilo. Motory dál nesly označení WALTER. Ten, kdo navrhoval pro firmu nový znak, jen otočil původní „W“ hlavou dolů, aby vytvořil okřídlené „M“.

V osmdesátých letech, když jsem byl za studií ve firmě Motorlet na praxi, mi bylo jasné, že přicházím do Waltrovky. Zaměstnanci o firmě jinak nemluvili. Od roku 1995 jsem mohl začít z pozice obchodního ředitele ovlivňovat směřování firmy a návrat ke jménu Walter byl přirozenou volbou. Okřídlené „M“ umístěné na nejvyšší budově stačilo otočit zpět do původní správné polohy „W“. To byla ta lehčí úloha při tehdejší záchraně firmy a obnovení povědomí o značce.

Michal, Martin a Matěj Černých - Praha, červen 2021

"Od té doby vím, jak důležitá je síla značky."

Na přelomu tisíciletí se turbovrtulové motory Walter dařilo prodávat v USA, hlavně do práškovacích letadel používaných v zemědělství a protipožární službě. Létat s práškovacím letadlem je riziková přízemní akrobacie a pilotům mnozí přezdívají „létající kovbojové“. Ti se tak často chovají i oblékají. V roce 2001 jsem byl v Las Vegas na letecké výstavě. Na chodbě hotelu u kongresového centra jsem jednoho z těchto „kovbojů“ potkal cestou na snídani. Ve svém evropském obleku jsem pro něj asi vypadal trochu exoticky. Naši krátkou rozmluvu si dobře pomatuji:

Zeptal se mne, se silným jižanským přízvukem: „ Hello, where are you from?“
Já na to: „ Czech Republic.“
A on: „ Oh yes, Walter!“
Od té doby vím, jak důležitá je síla značky.

Po prodeji výroby leteckých motorů firmě General Electric a přeměně velké části původní Waltrovky na novou rezidenční a kancelářskou čtvrť, zůstává jediným pokračovatelem výroby strojírenských dílů v Praze-Radlicích slévárna přesného lití. Jsme nositelem unikátního know-how výroby přesných odlitků kriticky namáhaných statorových a rotorových součástí plynových turbín.

Od podzimu 2020 vlastní slévárnu naše rodina a nyní vracíme opět do jejího názvu jméno prvního zakladatele.